Náš tip

7 tipov pre kotvenie pergoly bez tepelných mostov

Autor: Propasiv
Doba čtení:7 min

Pergoly sa stali bežnou súčasťou rodinných domov. Ich stavba vyžaduje nutnosť ukotvenia konštrukcie do steny domu, alebo jej zavetrovanie . Bohužiaľ často je kotvenie pergol sprevádzané vytvorením tepelných mostov. Pritom stačí dodržať niekoľko zásad preto, aby tepelnoizolačná obálka zostala celistvá a tepelné mosty vôbec nevznikali.

 

Pre plnú funkčnosť tepelnoizolačnej obálky domu je nutná celistvosť izolačnej vrstvy. Akýkoľvek zásah do už hotovej fasády prináša vznik tepelného mostu a radu komplikácií. Aký správny postup teda zvoliť pri kúpe pergoly?

Ukotvenie lúča pergoly k montážnemu bloku PROPASIV® zabraňuje tvorbe tepelného mosta.

7 princípov pre kotvenie pergoly bez tepelných mostov

  1. Plánujte vopred a zaistite prípravu na kotvenie pergoly včas. Zakomponujte pergolu do svojich predstáv o budúcom dome. Svoje plány konzultujte s vašim architektom.
  2. Miesto kotvenia pergoly do fasády je nutné technicky pripraviť a riešenie zaniesť do stavebnej dokumentácie. To je práca pre vašeho projektanta.
  3. Nebojte se osloviť odborníkov. Poradíme alebo navrhneme vhodné riešenie kotvenia pergoly bez vzniku tepelných mostov. Už vo fáze prípravy stavby.
  4. Každé kotvenie je tak pevné, ako murivo, do kterého sa kotví. V mieste kotvenia pergol je preto vhodné použiť do muriva veľmi pevný materiál, ako je napríklad betón.
  5. Pre kotvenie pergoly využite Montážne bloky PROPASIV® dimenzované na vysokú záťaž. S ich výberom vám poradíme.
  6. Inštálaciu montážnych blokov prevádzajú stavebníci pred zateplením fasády. Nikdy nie až po zateplení. Je treba vylúčiť akýkoľvek disruptívny zásah do kompaktnej izolačnej vrstvy.
  7. Dbajte na to, aby všetky práce boli dobre remeselne prevedené a bol dodržaný technologický postup.
Inštalácia montážnych blokov PROPASIV® prebieha pred zateplením fasády domu.

Každé riešenie, ako predísť tepelnému mostu, musí byť realizovateľné a dlhodobé. Malo by vydržať minimálne tak dlho, ako dom samotný.

 

Ukážky rôznych kotvení pergol v galérii realizácií

Kotvenie bez tepelných mostov má mnoho variant riešenia, ktoré závisí na type konštrukcie domu a pergoly. Pozrite si ukážky riešení v našej galérii realizácií.

 

Ukážkový videonávod na montáž PROPASIV® Blocku A

Ako správne inštalovať montážne bloky PROPASIV® si môžete pozrieť tu.

Mohlo by Vás zaujímať

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

8 + 10 =

www.propasiv.sk