Technická informácia

Tepelná izolácia rohového spojenia okien

Autor: Propasiv
Doba čtení:3 min

Zoznámte sa s inovatívnymi technickými riešeniami tepelných mostov pomocou našich produktov. Veríme, že budú prínosné aj pre vaše projekty. Ich prehľad nájdete v Technickej dokumentácii PROPASIV®.

 

Stavebná situácia: Rohové pripojenie okien. Častým problémom je prechladzovanie rohového stĺpika a kondenzácia pár na vnútornom povrchu sklenených povrchov. Výrobcovia a dodávatelia okien často čelia sťažnostiam v dôsledku tvorby kvapiek v rohových častiach a následnej tvorbe plesní.

Snímek rohu okna termovizí

Obrázok rohového spojenia okien termovíziou ukazuje miesta tepelných mostov. Vo výreze skutočné foto okná.

Počiatočná situácia

Je bežnou praxou vkladať oceľovú výstuž do konštrukcie rohového okenného stĺpika. Tým sa posilní samotný stĺp aj celá konštrukcia okennej zostavy. Oceľ však veľmi dobre vedie teplo a stáva sa tak zdrojom tepelných mostov. Vďaka nim dochádza ku kondenzácii pár na vnútornom povrchu tohto rohového stĺpika a v jeho okolí. Okrem toho je celý chladiaci účinok zosilnený kovovými skrutkami, ktoré upevňujú zostavu.

plastový sloupek s ocelovou výstuhou

Klasický plastový stĺpik s oceľovou výstužou, ktorý je vodičom tepla a pôvodcom tepelných mostov.

Definícia požiadaviek na riešenie

Podstatou nášho riešenia je odstránenie oceľového jadra stĺpa a jeho nahradenie výrobkom s dostatočnou tepelnoizolačnou funkciou, aby sa zabezpečilo prerušenie tepelného mosta. Materiál musí byť zároveň pevný ako oceľ a ľahko spracovateľný.

Po definovaní všetkých technických a funkčných požiadaviek na riešenie sme vytvorili prvotný návrh tepelnoizolačnej výplne rohového stĺpika. Prototyp bol testovaný v spolupráci s našimi zákazníkmi pri výrobe okien a počas skúšobných inštalácií. Po vylepšení prvej verzie profilu sme dosiahli požadované, úplne funkčné riešenie.

 

Řiešenie PROPASIV®

Je to produkt PROPASIV® Hranol CF200 s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Synergicky prispieva ku komplexnej izolačnej funkcii moderných okenných výplní. Upevňovacie skrutky sa zaskrutkujú do PROPASIV® Hranola CF200 priamo, bez predvŕtania. V dôsledku toho je tepelný most, ktorý bol predtým vytvorený kombináciou oceľového jadra a skrutiek, úplne prerušený.

Okrem toho toto riešenie výrazne uľahčuje a urýchľuje inštaláciu samotných okien. Vynikajúca pevnosť/tuhosť materiálu umožňuje zaskrutkovanie priamo do hranola a pomáha celkovej pevnosti okennej zostavy.

Pre manipuláciu s hranolmi a samotnými oknami je veľkou výhodou ľahkosť materiálu. Odobraním ťažkých komponentov sa zníži hmotnosť okien a vzniká tak dodatočný priestor pre pohodlnejšiu prácu výrobných a montážnych pracovníkov. Vďaka ľahkosti a praktickosti výrobku je tiež veľmi jednoduché osadiť rohový stĺpik PROPASIV® Hranolom CF200.

Komplexné riešenie tepelnej izolácie okennej zostavy je dokončené vyplnením jednotlivých komôr rohového stĺpika PUR penou.

PROPASIV® Hranol CF200 je možné použiť ako v plastových, tak aj v drevohliníkových oknách.

Technický nákres riešenia nájdete tu.

 

Chcete využiť naše riešenie aj vo vašich oknách?

Zavolajte nebo nám napíšte, preberieme s vami možnosti spolupráce.

Technický výkres

Technický výkres izolácie rohového stĺpika je k dispozícii v Technickej dokumentácii PROPASIV®.

Mohlo by Vás zaujímať

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

11 + 4 =

www.propasiv.sk