Naše realizácie

Aj malý detail môže spôsobiť veľký problém

Autor: Propasiv
Doba čtení:3 min

Drobná nedbanlivosť alebo nevhodné riešenia môžu viesť k veľkým nepríjemnostiam. Presvedčili sa o tom majitelia rodinného domu, keď pátrali po príčinách prechladzovania podlahy prvého poschodia v inak dobre zaizolovanom rodinnom dome.

Ukázalo sa, že dôvodom problému bol veľký tepelný most v mieste kotvenia vonkajšej striešky nad hlavným vchodom. Strieška je v stene uchytená zhruba v rovnakej výške, ako sa nachádza podlaha prvého poschodia. Preto sa rozsiahle tepelné prúdenie najviac prejavovalo práve v ploche podlahy.

Akonáhle majiteľ domu striešku z fasády zdemontoval, odkryl hlboké diery v inak kompaktnej izolácii – tepelnoizolačného obalu domu. Do montážnych otvorov bola nasunutá drevená konštrukcia striešky a priamo k murivu uchytená kovovými skrutkami. Aj inak pomerne tepelne prívetivý materiál ako je drevo sa v zrovnaní s tepelnou izoláciou chová ako vodič a o to viac, ak je skrz umiestnená kovová skrutka.

chodníček ku vchodu so strieškou a lešenie

Nevhodne kotvená strieška nad vchodom bola zdrojom rozsiahleho tepelného mosta.

Ako napraviť chybne prevedené ukotvenie

Jedinou možnosťou , ako problém napraviť bolo previesť nové ukotvenie striešky, tentokrát s prerušením tepelných mostov. Teda pomocou tepelnoizolačných kotviacich blokov. Za týmto účelom sme do tepelnej izolácie vyrezali nové otvory na mieru Montážnym blockom PROPASIV®, ktoré boli pre kotvenie vybrané ako najvhodnejšie. V tomto prípade sa jednalo o PROPASIV® Blocky Solid.

Tepelnoizolačné montážne bloky PROPASIV vsadené do fasády

PROPASIV® Blocky Solid sú vhodné pre kotvenie do hrúbky zateplenia 200 mm.

Ako postupovať pri aplikácii Montážnych blockov PROPASIV® popisuje Montážny návod, ktorý nájdete jednoducho na e-shope PROPASIV® alebo tiež vo forme QR kódu na etikete každého bloku. Pre zaistenie efektívneho a trvalého účinku je potrebné dodržať doporučený postup.

Blocky Solid sme najprv prichytili pomocou lepidla PROPASIV® X-treme k betónovému vencu, resp. tehlovej stene nad vencom. Ďalej sme ich ku stene ešte upevnili pomocou turboskrutiek, ktoré sú súčasťou dodávky. Konštrukciu striešky sme po zapravení fasády do blokov priskrutkovali pomocou nerezových vrutov vždy do oblastí určených pre kotvenie. K prerušeniu tepelného mostu dochádza vďaka oddeleniu vrutov od turboskrutiek tepelnoizolačným materiálom, z ktorého sú bloky vyrobené. Priestor medzi blokmi sme vyplnili ďalším tepelnoizolačným materiálom s podobnými parametrami, ako majú PROPASIV® Blocky.

PROPASIV® Blocky sú konštruované na rôzne zaťaženia. Zásadným parametrom však je pevnosť samotného podkladu, do ktorého sa bloky kotvia. Pre najväčšiu nosnosť je treba zaistiť kotvenie do betónu. V našom prípade si umiestnenie striešky vyžiadala kotvenie ako do betónu, tak i do tehly. Strieška nie je našťastie príliš ťažká, a tak i tehlová stena môže byť v tejto situácii dostatočne pevnou nosnou konštrukciou.

Zásahy do fasády zakryla strieška

Majiteľ domu fasádu následne potrebným spôsobom zapravil. I keď zásahy do fasády bývajú i po zapravení väčšinou viditeľné, v tomto prípade je miesto opravy zakryté strieškou a žiadne úpravy tak nie sú poznať.

Naopak, znateľná je veľká zmena vnútri domu. Podlaha prestala prechladzovať a jeho obyvatelia sa tak cítia omnoho komfortnejšie.

 

 

Potrebujete vyriešiť tepelné mosty?

Zavolajte nebo nam napíšte, pomôžeme vám.

strieška nad vchodom, bočný pohľad

Strieška zakrýva zásahy do fasády.

Ďalšie fotografie z realizácie

NAŠE RIEŠENIA V INTERAKTÍVNOM DOME

RD samostatne stojaci - pohľad predný
RD samostatne stojaci - pohľad zadný
RD radový - pohľad predný
RD radový - pohľad zadný
Detail žaluzií

Kotvení komínu

Kotvení komínu

Kotvení solárních panelů

Kotvení žaluziového kastlíku

Kotvení pergoly

Kotvení zábradlí

Kotvení stínící techniky

Kotvení kamenného obkladu

Kotvení dřevěného obkladu

 

Izolace terasy

Řadový dům - pohled zadní

Kotvení dřevěné fasády

Kotvení okapového svodu

Předsazená montáž okna

 

Kotvení osvětlení

 

Kotvení tepelných čerpadel a vzduchotechniky

 

Kotvení elektrické zásuvky

Kotvení kamery

Kotvení hromosvodu

Kotvení žebříku

Kotvení kamenného obkladu

Řadový dům - pohled zepředu

Hlavní uzávěr plynu

Kotvení poštovní schránky

Kotvení kamery

Kotvení a izolace předokenních žaluzií

Kotvení okapového svodu

Předsazená montáž oken

Řadový dům - pohled zezadu

Kotvení a izolace předokenních žaluzií

Kotvení okenic

Izolace terasy

Kotvení okapového svodu

Kotvení venkovního kohoutku

Kotvení pergoly

Kotvení vchodové stříšky

 

Kotvení osvětlení a drobné elektroinstalace

 

Kotvení tepelných čerpadel a vzduchotechniky

 

Kotvení elektrické zásuvky

Řiešenie PROPASIV®,
ktoré tu bolo použité:

modrý montážny blok na prerušenie tepelných mostov

PROPASIV® Block Solid je určený na stredne ťažké zaťaženie, ako sú striešky, antény, satelity a pod., vhodný na kotvenie do hrúbky zateplenia 200 mm. Montáž zariadenia je rýchla a jednoduchá – skrutkovať môžete priamo do bloku, bez potreby predchádzajúceho predvŕtania.

 

modrý montážny blok na prerušenie tepelných mostov

Mohlo by Vás zaujímať

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

2 + 2 =

www.propasiv.sk