Naše realizácie

Dom na Rímskom námestí ešte raz

Autor: Propasiv
Doba čtení:4 min

Ešte raz sa v našom Blogu vrátime k Domu na Rímskom námestí v Brne. Táto novostavba, tak ako i miesto, kde vyrástla, za to totiž stojí. Zaujímavé informácie si prečítate už v našom prvom článku, ďaľšie potom pri čítaní nižšie. Doplníme len, že ku stavbe moderného domu sme prispeli našimi Tepelnoizolačnými profilmi PROPASIV®. V tejto realizácii ich použila firma H.A. Technik, s.r.o. u okenných systémov Schüco, ktoré do novostavby dodala.

 

Tak, ako pod celou oblasťou starého Brna, sa i pod Rímskym námestím nachádzajú podzemné priestory. V niektorých pivniciach už prebehol archeologický prieskum. Za zmienku stojí napríklad objavenie studne z 13. storočia v pivnici jedného z domov. Iné zatiaľ na svoje objavenie čakajú, rovnako ako celé námestie na svoju vytúženú rekonštrukciu. Prvou lastovičkou je moderný šesťpodlažný dom, který vyplnil dlholetú preluku medzi domami.

 

bytový dům, šest podlaží pohled z čelní strany

Šesťpodlažný bytový dom so železobetónovou konštrukciou sa pyšní veľkými oknami.

Veľké okná vyžadujú zatienenie

Novostavba, ktorej základ tvorí železobetónová nosná konštrukcia, je z troch strán rámovaná okolnými stavbami. Dostatok svetla v interiéri zaisťujú hlavne veľké presklené steny orientované na juhozápad. Cez HS portály s posuvnými dverami je umožnený výstup z interiéru na balkóny a terasu v najvyššom podlaží domu.

Rozsiahle sklenené plochy dodávajú obyvateľom a nájomcom pocit vzdušnosti a voľnosti, ale zároveň vyžadujú vhodné zatienenie, ako pre hodiny po súmraku , tak pred letným slnkom. Investor se rozhodol riešiť túto požiadavku pomocou vonkajších žalúzií s boxom uchyteným do steny domu nad oknami a HS portálmi.

rozestavěný dům s modrými profily překlady nad okny
Nad oknami a HS portálmi sú viditeľné modré PROPASIV® Profily horné rozširovacie.

Tri dôvody pre PROPASIV® Profil rozširovací

V prípadoch, keď sú konštrukcie vyšších podlaží vynesené železobetónovou stropnou doskou je výhodné použiť miesto okenných prekladov PROPASIV® Profily rozširovacie, ktoré sa montujú na horný rám okna/dverí. Dôvodov je hneď niekoľko.

 

  • Horné rozširovacie profily umožňujú realizáciu architektonického zámeru. V Dome na Rímskom námestí sa jedná o inštaláciu už spomínaných vonkajších žalúzií s boxom zapusteným do fasády tak, aby z vonkajšej strany boli fasáda a box v jednej rovine.
  • Profily ďalej plnia funkciu konštrukčnú – upevnenie otvorovej výplne.
  • Pridanou hodnotou je potom ich úloha tepelnej izolácie za boxami žalúzií.

Práve vysoká tepelnoizolačná funkcia profilov PROPASIV® sa do riešenia detailov s boxami v Dome na Rímskom námestí skvele hodila. Podrobnejšie informácie o riešení a technický výkres nájdete tu.

Profily PROPASIV® majú naviac ďaľšie výhody, ktoré stavebníci ocenili. Je možné do nich jednoducho skrutkovať, teda žalúziový box aj ukotviť.

balkon moderního domu s přístupem přes velké HS dveře

Žalúziové boxy sú zapustené do fasády tak, aby boli z čelnej strany v jednej rovine.

Ešte pred pár rokmi bolo na priestranstve, kde teraz stojí nový dom, prevádzkované zimné klzisko . Dnes si jeho obyvatelia môžu užívať nielen pohľad na novo vysadené stromy pred domom, ale vďaka použitým technológiám i tepelný komfort vnútri svojich domovov. Dúfajme, že už čoskoro sa Rímske námestie stane príjemným miestom ako na bývanie, tak na stretávanie obyvateľov Brna.

 

Informácie o Rímskom námestí nájdete taktiež napríklad tu:
Římské náměstí | Go To Brno
In Photos: Archaeological Discoveries From Římské Náměstí – Brno Daily

 

Potrebujete poradiť s riešením detailov v okolí otvorových výplní?

Zavolajte alebo nám napíšte, pomôžeme vám.

Řiešenie PROPASIV®,
ktoré tu bolo použité:

​Rozširovacie tepelnoizolačné profily PROPASIV​® nad otvorové výplne s výhodou využijete v miestach, kde na bežnú tepelnú izoláciu fasády nezostáva dostatok miesta, napr. za žalúziovými boxami. Je možné do nich i vŕtať a box upevniť. Profily účinne zamedzujú prechladzovaniu v blízkosti okien a dverí, kondenzácii vodných pár a vzniku plesní. Súčiniteľ prestupu tepla U = 0,65 W/(m²·K) pre PROPASIV​® Profil rozširovací hr. 60 mm.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

5 + 12 =

www.propasiv.sk