Naše realizácie

Lokálna rekuperácia ako riešenie vlhkosti v interiéri? Rozhodne áno!

Autor: Petr Toman
Doba čtení:10 min

V rodinnom dome Polákových v Újezde u Brna ma aj na sklonku októbra víta príjemná tepelná pohoda. Aj keď sa v dome zatiaľ nekúri, sveter takmer hneď odkladám. Pre človeka z prvorepublikového činžiaku, ako som ja, sú obvodové steny a podlaha, ktoré nevyžarujú do priestoru chlad, milým prekvapením. Toto totiž nepoznám, v októbri už doma chodím iba v prezúvkach.

 

Polákoví si nechala navrhnúť a postaviť nízkoenergetický dom. Rozumné merítko domu, využité stavebné materiály aj rešpektovanie princípu nízkoenergetickej stavby sa efektne premietli do teplotného a pocitového komfortu. Naviac sa tepelné izolácie a detaily konštrukcií stavebnej firme podarilo vyriešiť natoľko dobre, že sa dom chová v podstate ako pasívny. To by samo o sebe bolo, v dnešnej dobe rapídne sa zvyšujúcich nákladov na energie, skvelé. Má to ale jeden háčik.

Nízkoenergetický rodinný dom sa potýkal s hromadením vlhkosti v interiéri. Riešenie a spokojnosť obyvateľov domu prinieslo využitie lokálnej rekuperácie.

Keď vetranie oknami nestačí

S nástupom jesene, keď už nemožno po celý deň a noc vetrať oknami, sa nedostatočné odvetrávanie interiéru nemilo prejavilo. V dome sa hromadí vlhkosť z varenia, kúpeľne aj samotného pobytu rodiny. Na prvom poschodí si pripadám ako v sklenníku. Ventilátory a digestor bohužiaľ nezvládajú z domu toľko vlhkosti odvádzať. A tá spôsobuje problémy. Ťažký vzduch, nepríjemná vnútorná klíma na prvom poschodí. Rodina sa snaží situáciu aj za chladného počasia riešiť častým vetraním, ale to spôsobuje rýchle ochladenie interiéru. Diskomfort striedania tepla a chladu, spolu s čidlami vlhkosti v červených číslach, prinútili rodinu konať. O to viac, keď sú v dome malé deti, pre ktoré rodičia chcú čo najzdravšie prostredie.

V domě jsou instalovány dvě lokální rekuperační jednotky M-WRG-II, osazené na stěnu, doplněné rozvodným potrubím.

So svojím problémom sa Polákoví obrátili na PROPASIV. Navrhli sme využiť systém lokálnych rekuperačných jednotiek Meltem, ktoré sú pre tieto situácie ideálnym riešením. Sú vhodné do menších domov alebo jednotlivých miestností a ich inštalácia prebieha bez nutnosti rozbúrať celý dom. Do obvodových konštrukcií sa zasahuje vyvŕtaním niekoľkých otvorov a behom pár hodín montáže je všetko hotové.

 

Máme chytrý nástroj pre kontrolu kvality vzduchu

Moja ďalšia návšteva u Polákových je hne´d od začiatku trochu iná. Opäť ma čakal príjemný tepelný komfort, ale naviac cítim čerstvý vzduch bez pocitu vlhkosti. Behom niekoľkých uplynulých dní vyriešil PROPASIV celú dodávku lokálnej rekuperácie Metlem, vrátane inštalácie. Hoci rekuperácia práve beží, neozýva sa domom žiaden hluk z pracujúcich jednotiek. Vysoká účinnosť Meltem jednotiek sa ukázala bezprostredne po montáži skokovým zlepšením kvality vzduchu v dome. Ako vlhkostné čidlá, tak čidlá pre meranie obsahu pevných častíc teraz ukazujú vyhovujúce hodnoty.

Systém manželia ovládajú diaľkovo buď z chytrého telefónu, diaľkovým ovládačom, alebo ovládacím panelom na chodbe. V kúpeľni si Polákoví priali schovať panel rekuperačnej jednotky do skrinky, aby nenarušoval dizajn miestnosti. Aj také riešenie je možné a funkčnosti jednotky nijak nebráni.

Rozdiel, ktorý cítite

Obyvateľov domu sa pýtam, ako sa im s rekuperáciou žije, čo vnímajú ako prínosy a naopak. Namerané hodnoty hovoria jasne. Vlhkosť bola pred inštaláciou 60%, teraz sa pohybuje okolo 50%. Hodnoty CO2 prekračovali ráno 2000 ppm, po inštalácii sa ustálili na hodnote 800 ppm. Zmizol pocit vydýchaného vzduchu a prestali sa hmliť a namŕzať okná. Polákoví sa zhodujú, že montáž lookálnej rekuperácie môže len odporučiť.

S rozumnými obstarávacími nákladmi získali chytrý nástroj pre kontrolu kvality vzduchu v jednotlivých miestnostiach. Podarilo sa výrazne zlepšiť kvalitu vzduchu v dome a naviac lokálna rekuperačná jednotka využíva predhriatie vonkajšieho chladného vzduchu teplejším vnútorným vzduchom pri ich výmene. Tým taktiež šetria náklady za vykurovanie. Môžem len doplniť, že na zriadenie možno čerpať pri splnení podmienok dotáciu z programu Zelená úsporám.
 

Trápi Vás vlhkosť v interiéri?

Zavolajte alebo nám napíšte, pomôžeme vám problém s vlhkosťou vyriešiť.

Montáž rozvodného potrubia prebieha rýchlo a s minimálnym zásahom do stavebných konštrukcii – bez zbytočného búrania.

Riešenie PROPASIV®,
ktoré tu bolo použité:

Decentrálne (lokálne) rekuperačné jednotky Meltem zaistia prísun čerstvého vzduchu do bytov alebo jednotlivých izieb domu.

 

Mohlo by Vás zajímat

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

13 + 5 =

www.propasiv.sk