Technická informácia

Montáž a utesnenie screenových roliet

Autor: Propasiv
Doba čtení:7 min

Zoznámte sa s technickým riešením moderných domácich technológií, ktoré prispievajú ku komfortnému a udržateľnému bývaniu. Veríme, že budú prínosné i pre vaše projekty. 

Montážna situácia: Dodatočná montáž screenov na už hotovú fasádu rodinného domu – zaclonenie steny pevného zasklenia a terasových dverí s priechodom medzi interiérom a terasou.

Screenové rolety sa umiestňujú na vonkajšej strane okna alebo presklenej steny. Účinne bránia prestupu tepla do interiéru. Na rozdiel od vonkajších žalúzií skvele fungujú i ako bariéra proti hmyzu, čo vyžaduje utesnenie všetkých medzier a špár.

Spôsob uchytenia a utesnenia screenov závisí na dispozícii okolia okna. V našom prípade sa jedná o stenu pevne zasklených okien a terasových dverí s 10 cm širokým vonkajším ostením.

Screeny boli inštalované na fasáde 10 cm pred presklenou stenou s terasovými dverami. Nerovnosti medzi vodiacou lištou a omietkou sú prekryté lepeným hliníkovým profilom L.

Pre montáž je použitý systém nosných oceľových profilov (jaklov) hore kotvených do konštrukcie domu, dole do konštrukcie terasy. Vodiace lišty sú uchytené do týchto nosných profilov a boxy na screeny potom osadené na vodiacich lištách. Ako stavebnica boxy priamo nasadajú na vodiace lišty. V konečnom dôsledku sa boxy nachádzajú pred fasádou a kontaktne na nej.

Priestor medzi tyčou a rámom je vyplnený pásom tvrdeného skla.

Utesnenie medzier a spojov

Samotné rolety sú v tomto prípade umiestnené niekolko cm pred presklenými plochami. Ako teda zabrániť prístupu hmyzu do tohoto medzipriestoru?

V našej situácii je jedna vodiaca lišta umiestnená na vonkajšej hrane ostenia okna, pričom nerovnosti medzi vodiacou lištou a omietkou sú prekryté nalepeným hliníkovým L profilom 10 x 10 mm. Obdobne je riešené utesnenie druhej krajnej vodiacej lišty umiestnenej na bočnej stene. Tým sú vyriešené oba vonkajšie okraje screenu. Vodiace lišty vnútorných okrajov roliet sú umiestnené 9 cm pred rámy okien. Priestor medzi lištou a rámom je vždy vyplnený pásom kaleného skla. Takto sú utesnené kraje jednotlivých roliet, čo umožňuje vytiahnutie rolety, aby hmyz nepreletel do medzipriestoru ďalších roliet. Každá roleta je tak samostatne využiteľná.

Viac fotiek z montáže

Riešenie PROPASIV®,
ktoré tu bolo použité:

Screenové clony znižujú intenzitu toku slnečných lúčov do interiéru. Hodí sa na zatienenie presklených i nepresklených plôch malých i veľkých formátov, pre všetky typy budov.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

12 + 2 =

www.propasiv.sk