Naše realizácie

Dom s modrou šípkou

Autor: Propasiv
Doba čtení:10 min

Naša krajina je pretkaná hustou sieťou turistických trás. Ich typické farebné značenie objavíte na najrôznejších miestach, avšak veľká modrá šípka v okrajovej časti Brna upúta nielen turistov. Je totiž súčasťou fasády rodinného domu a nedá sa prehliadnuť. Zaujímavostí na tomto dome je pritom viac.

Vo veľkom meste sa pozemky vhodné pre stavbu domu hľadajú ťažko. Hustota zástavby a vysoké ceny stavebných parciel ponuku podstatne obmedzujú. Manželia Kroupovi však mali potrebnú dávku šťastia. Rodičia pani Kroupovej si všimli, že dlhodobo neobývaný a schátralý domček blízko ich domu je na predaj. Nezaváhali, a aj s pozemkom si ho kúpili. Ten potom manželom darovali ako svadobný dar.

Dom s modrou šípkou je zaujímavý turistickou značkou aj radou moderných technických riešení

Cesta, ktorá domom prechádza…

Parcela je neveľká, k tomu z troch strán striktne limitovaná. Z jednej strany priliehajúcim domom, z druhej strany a zozadu tesne obchádzajúcou turistickou trasou. „Modrá“ totiž vedie úzkou uličkou medzi dvoma domami a záhradou za domom Kroupových. Rodina to pri projektovaní domu nielen rešpektovala, ale naviac genius loci do svojho domu priamo vtlačila. A jedná sa skutočne o rodinný projekt…

Cestu medzi domami turisti ľahko minuli. Dnes sa vďaka modrej šípke vydajú správnym smerom.

Pôvodnú malú chalúpku z kotovíc pán Kroupa strhol a na jej mieste vyrástla pasívna novostavba. Hoci dom pôvodne manželia z dôvodov vyšších stavebných nákladov vôbec ako nízkoenergetický neplánovali, zlákala ich najmä predstava dotácie NZÚ. Dnes však svoje rozhodnutie považujú za to najlepšie, ktoré pre svoj dom a svoje bývanie mohli urobiť. Celý dom si pán Kroupa sám doslova vymyslel a všetko starostlivo konzultoval s matkou svojej ženy, ktorá je projektantkou.

Malý pozemok o 156 m2 (vrátane predzáhradky) vyžadoval maximálne využitie stavebnej plochy. Krouppoví viedli dlhé jednanie s úradmi o možnosť výstavby až na hranici pozemku. Podarilo sa im obhájiť aj celkom ojedinelé riešenie balkónu, ktorý je postavený čiastočne nad verejným pozemkom. Práve tadiaľ – pod balkónom – teraz turisti prechádzajú, keď sa po modrej trase vydávajú do krásneho údolia Rakovca.

Pasívny dom je… keď sa tepelné mosty riešia

S rozhodnutím vybudovať pasívny dom začal pán Kroupa hľadať moderné technológie, ktoré jeho zámer pomôžu zrealizovať a taktiež sa postarajú o zdravé a komfortné bývanie pre jeho rodinu. Pretože dispozíciu domu nebolo možné z dôvodu obmedzeného pozemku optimalizovať a zaistiť tak prirodzené solárne zisky, musel pán Kroupa využiť mnohé iné stavebné a technologické prvky k docieleniu potrebnej energetickej bilancie domu.

Veľkú pozornosť venoval riešeniam tepelných mostov, ktorých význam nadobudol vďaka turistickej ceste ďalšieho významu. Po modrej ceste prejde v bezprostrednej blízkosti domu značné množstvo ľudí. To so sebou nesie aj negatívne stránky života. Sem tam nejaké to okopnutie fasády, odlomenie kúsku rohu domu, chytanie sa za odkvap alebo iné vystúpené prvky… S tým všetkým musia majitelia počítať. Ale kto by chcel neustále dookola opravovať kotvenie odkvapu vytrhnuté z fasády? Pán Kroupa sa rozhodol na kotvenie vonkajších prvkov do zatepľovanej fasády využiť montážne bloky PROPASIV®. Jedná sa o jeden zo zásadných prvkov k dosiahnutiu úsporného nakladania domu s energiami.

Kotvenie kvetináčov s PROPASIV® Blokmi Medium. Inštalácia blokov prebieha pred zateplením fasády

S blokmi PROPASIV® pán Kroupa získal nielen účinné riešenie tepelných mostov, ale aj skutočne pevné uchytenie vonkajších konštrukcií a s tým aj istotu, že tieto prvky hneď len tak niekto z fasády nevytiahne. Nakoniec využil PROPASIV® bloky k uchyteniu všetkých odkvapov, fasádneho rebríku, striešky nad balkónom, balkónového zábradlia, a dokonca aj držiakov na kvetináče pod oknami.

Balkón kombinovaný s terasou sa vďaka rozšíreniu nad turistickou cestou príjemne zväčšil.

Pozornosť si zaslúži aj zmienený unikátne riešený balkón. Z neho sa rodine ponúka výhľad cez záhrady k potoku a do lesa. Aby si ho mohli užívať doslova bez potknutia, chceli manželia prístup na balkón bez schodu. Toto prianie sa podarilo splniť vďaka tenkej tepelnej izolácii VakuPRO. Jedná sa o vákuovú izoláciu, ktorá je vysoko účinná a pre zaistenie rovnakého izolačného efektu stačí 5x tenšia hrúbka ako u bežných izolácií. Spodná miestnosť pod balkónom v zime neprechládza, čo sa mohlo ľahko stať, keby majitelia funkciu izolácie podcenili. Zároveň vďaka tenkej VakuPRO, podlaha terasy nie je vyššia než v interiéri a obyvatelia domu nemusia pri vstupe na terasu prekonávať schod. Prístup na terasu je tak pre všetkých pohodlný, a to najmä pre deti.

Kroupoví s modrou turistickou cestou skutočne žijú. Dnes sa už na šedej fasáde vynímajú modré okenné rámy s kvetináčmi pod nimi, a na fasáde žiari modrá šípka. Predtým turisti často minuli začiatok modrej cesty, pretože sa strácala niekde medzi domami. Svoju cestu vďaka domu s modrou šípkou teraz vždy nájdu.

 

Neviete si rady, ako zatepliť terasu bez vzniku schodu?

Zavolajte alebo nám napíšte, pomôžeme vám tento problém vyriešit.

Izolácia terasy nad miestnosťou pomocou VakuPRO umožňuje výstup z interiéru bez schodu

Riešenie PROPASIV®,
ktoré tu bolo použité:

VakuPRO® je vákuová izolácia s unikátnymi vlastnosťami (λ=0,007 W/(m·K)), ktoré ju robia najúčinnejšou tepelnou izoláciou na trhu. Stačí 5x tenšia hrúbka ako pri použití bežnej izolácie.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

14 + 2 =

www.propasiv.sk