VakuPRO

Výstup na terasu cez HS portál bez potreby schodu

Autor: Propasiv
Doba čtení:10 min

Zoznámte sa s inovatívnymi technickými riešeniami tepelných mostov pomocou našich produktov. Veríme, že budú prínosné aj pre vaše projekty. Ich prehľad nájdete v Technickej dokumentácii PROPASIV®.

Stavebná situácia: Terasa, ktorá sa nachádza nad obytnou s inovatívnymi vyhrievanou miestnosťou. Na terasu sa z vnútorného priestoru vchádza cez HS portál. 
V tejto stavebnej situácii je cieľom zatepliť terasu v rovnakých parametroch, ako sa zatepľuje strecha, tak aby neprechladala miestnosť pod ňou. Hrúbka bežnej izolácie sa pri takomto použití pohybuje okolo 30 cm. Pretože hrúbka podlahy v miestnosti vedľa terasy sa štandardne pohybuje okolo 15 cm, vedie použitie klasickej izolácie ku vytvoreniu schodu medzi interiérom a terasou (podlaha exteriéru je vyššie, než podlaha interiéru). Toto historicky používané riešenie je nepraktické pre užívanie a ani nezodpovedá moderným trendom.
Zateplenie terasy nad obytnou miestnosťou. Vďaka VakuPRO bude výstup z interiéru na terasu bez schodu.

Naviac je tu pomerne vysoké riziko zatekania dažďovej vody dovnútra kvôli disproporcii obidvoch výšok podláh. Schod medzi interiérom a exteriérom možno úspešne eliminovať pomocou modernej tenkej izolácie VakuPRO

Technické riešenie stavebného detailu nájdete v Technických informáciach PROPASIV®

Pre zaistenie rovnakého tepelnoizolačného efektu možno použiť 5x tenšiu vrstvu VakuPRO než bežnej izolácie, teda asi 6 cm. Tým získame finálnu podlahu terasy v rovnakej výškovej úrovni ako podlahu vedľajšej vnútornej miestnosti. Technický výkres ukazuje použitie VakuPRO pre izoláciu miestnosti pod terasou. Podrobne je zakreslená skladba podlahy terasy, ďalej skladba podlahy interiéru, a to vrátane ďalších potrebných vrstiev a materiálov, napr. pre eliminácii hluku z kráčania. Nezabúda ani na použitie Tepelnoizolačného profilu PROPASIV® pod samotným HS portálom pre vylúčenie všetkých potenciálnych tepelných mostov v oblasti vdižno-posuvných dverí.

V tejto stavebnej situácii sa využíva izolácia VakuPRO RB2. Jedná sa o panely VakuPRO s obojstranne nakašírovanou vrstvou gumových pásov, ktoré slúžia ako ochrana samotnej vákuovej izolácie.

Nad a pod izoláciou VakuPRO sú podložené ďalšie vrstvy tvoriace kompletnú skladbu podlahy terasy. Neodbytnou súčasťou je parozábrana proti prestupujúcim parám z interiéru, najčastejšie vo forme asfaltového pásu, ktorá slúži ako poistná hydroizolácia stropnej konštrukcie. Dôležité je naniesť nad tepelnú izoláciu roznášajúcu dosku v podobe betónovej mazaniny alebo EPS/XPS/PUR izolácie. Pokiaľ nie je spád vytvorený priamo samotnou stropnou konštrukciou, musí byť vytvorený touto vrstvou alebo pomocou spádových klinov.

Skladba podlahy terasy s VakuPRO umožní rovnakú rovinu podláh terasy a interiéru.

Finálny spád terasy odvádza (dažďovú) vodu od domu. Vhodné je využiť aj odvodňovacie žľaby, ako prevenciu zatekania vody do interiéru.
Skladba podlahy terasy s bežnou izoláciou vedie ku vzniku schodu
Celistvosť tepelnej obálky domu je v mieste terasy zaistená nadväznosťou VakuPRO nielen na Tepelnoizolačný profil PROPASIV® v mieste vstupu do interiéru, ale aj nadväznosťou na tepelnú izoláciu fasády na koniec terasy.

 

 

 

Neviete si rady, ako zatepliť terasu bez vzniku schodu?

Zavolajte alebo nám napíšte, so zateplením terasy vám dokážeme pomôcť.

Riešenie PROPASIV®,
ktoré tu bolo použité:

VakuPRO® je vákuová izolácia s unikátnymi vlastnosťami (λ=0,007 W/(m·K)), ktoré ju robia najúčinnejšou tepelnou izoláciou na trhu. Stačí 5x tenšia hrúbka ako pri použití bežnej izolácie.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

5 + 7 =

www.propasiv.sk