VakuPRO

Zateplenie obytnej miestnosti vedľa úzkeho prejazdu – garáže v radovej zástavbe

Autor: PROPASIV
Doba čtení:8 min

Zoznámte sa s inovatívnymi technickými riešeniami tepelných mostov pomocou našich produktov. Veríme, že budú prínosné aj pre vaše projekty. Ich prehľad nájdete v Technickej dokumentácii PROPASIV®.

Stavebná situácia: Garáž alebo prejazd z ulice do dvora sa nachádza vedľa obytnej – vykurovanej – miestnosti. Priestor je úzky, pre bezproblémový prejazd alebo používanie auta je nutné ušetriť čo najviac priestoru. Častý prípad pri rekonštrukciách starých radových domov.

Obytnú miestnosť vedľa nevykurovanej garáže alebo prejazdu je nutné zatepliť tak, aby nedochádzalo k jej prechladzovaniu a zbytočnej strate tepla.

S tepelnou izoláciou VakuPRO bude možné garáž v prejazde využívať pre státie auta, aj na zateplenie domu.

V interiéri je zateplenie, najmä v oblasti rohov, problematické, a naviac by došlo ku zmenšeniu podlahovej plochy miestnosti. Preto sa štandardne realizuje na vonkajšej strane steny – teda smerom do prejazdu.

Pri zateplení prejazdu klasickým EPS (označený žltou) nie je možné auto dostatočne otvoriť a teda zagarážovať.

Historicky sa k tomuto účelu používala bežná tepelná izolácia v hrúbke 20 cm. Vďaka tomy dochádza ku zúženiu šírky pôvodného prejazdového priestoru. Najmä pri staršej radovej zástavbe sú prejazdy medzi domami veľmi úzke, a po aplikácii klasickej izolácie nie je potom prejazd alebo obsluhovanie auta (nástup/výstup) možný. Na zaparkovanie auta potom zostáva len parkovacie miesto pred domom alebo ulica.

Vhodné riešenie ponúka moderná tenká izolácia VakuPRO. Pre efektívnu tepelnú izoláciu obytnej miestnosti stačia panely VakuPRO v hrúbke iba 4 cm. Panely sa taktiež pokladajú na vonkajšiu stranu steny obytnej miestnosti.

Celkovo však dokážu ušetriť až 16 cm šírky priestoru, ktoré môžu dostačovať pre komfortné používanie garáže, prípadne požadovaný prejazd z ulice do dvora.

Pre aplikáciu na murivo sú vhodné dva typy vákuovej izolácie VakuPRO.

VakuPRO XPS1 / XPS2 (extrudovaný polystyrén) – panely s 5 mm hrubou vrstvou XPS na jednej alebo na obidvoch stranách. XPS slúži ako ochrana vákuového panelu pri lepení na podklad (murivo). Pokiaľ je vrstva XPS nanesená iba z jednej strany panelu (XPS1), pokladá sa panel vždy touto stranou k murivu. Na izoláciu je potom možné použiť fasádne obklady (drevené doskové materiály – sádrovláknité, cementotrieskové, atď.) ukotvené do roštu. Panely XPS1 nemožno zatiahnuť do omietkového systému.

Použitie VakuPRO (označené modrou) poskytuje ďalší priestor pre otváranie dverí a komfortné využitie prejazdu ku garážovaniu.

Pre aplikáciu omietkového systému je treba využiť VakuPRO XPS2, kde vrstva XPS na druhej strane panelu slúži ako podklad pre omietkový systém. Aj na ňu možno aplikovať fasádny obklad.

VakuPRO EPS

VakuPRO EPS1 / EPS2 (expandovaný polystyrén) – panely s 10 mm hrubou vrstvou EPS na jednej alebo obidvoch stranách. Princíp a použitie VakuPRO EPS je totožný ako v prípade VakuPRO XPS.

Vzhľadom na požiadavku na zachovanie maximálnej šírky prejazdu sa častejšie využíva typ VakuPRO XPS1 alebo VakuPRO EPS1. Vhodný typ VakuPRO pre vašu rekonštrukciu vám radi odporučíme.

 

Neviete si rady, ako zatepliť obytnú miestnosť vedľa prejazdu alebo garáže?

Zavolajte alebo nám napíšte, pomôžeme vám tento problém vyriešit.

Riešenie PROPASIV®,
ktoré tu bolo použité:

VakuPRO XPS® je vákuová izolácia s unikátnymi vlastnosťami (λ=0,007 W/(m·K)), ktoré ju robia najúčinnejšou tepelnou izoláciou na trhu. Stačí 5x tenšia hrúbka ako pri použití bežnej izolácie.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Nenašli ste,
čo ste hľadali? Napíšte nám!

2 + 8 =

www.propasiv.sk